Strona główna   /   Materiały funkcjonalne i nanotechnologie   /   Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów

Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów

O Laboratorium

Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów mieści się w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji
i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Laboratorium jest wyposażone w system CVD AX5200S firmy SEKI oraz ECR CVD MAX II. LIME jest wykonane w standardzie tzw. Clean Roomu klasy 10000 (norma ISO 14644-1; ISO 7). Powoduje to znaczne zmniejszenie ilości pyłków występujących w powietrzu do maksimum 10000 na stopę sześcienną.

Zespół specjalistycznych urządzeń pozwala dokonywać syntezy diamentu mikro i nanokrystalicznego oraz diamentu domieszkowanego borem i azotem do zastosowań w optoelektronice oraz nanosensoryce. Domieszkowany borem nanodiament (BDD) jest obecnie najwydajniejszym materiałem półprzewodnikowym do zastosowania w wytwarzaniu biosensorów elektrochemicznych.

Aktualnie Laboratorium może otrzymywać ciągłe cienkie polikrystaliczne, domieszkowane elektrody diamentowe (BDD) na podłożach krzemowych, węglu szklistym, tytanie oraz szkle kwarcowym. Możemy wytwarzać elektrody BDD na potrzeby procesów i doświadczeń elektrochemicznych o średnicach od 5 mm do 30 mm.

Laboratorium zajmuje się również badaniami związanymi z syntezą cienkowarstwowego diamentu oraz możliwością jego wykorzystania jako materiału dla zintegrowanych układów optoelektronicznych, w fotonice oraz w technice półprzewodnikowej, jak również w przemyśle elektromaszynowym oraz w implantach medycznych i stomatologicznych.

Pozostałe zastosowania:

 

  • elektronika (elementy odprowadzające ciepło, warstwy izolacyjne),
  • optoelektronika (optyka IR), 
  • fotonika (kwantowe źródła pojedynczych fotonów), 
  • sensoryka (sensory zagrożeń chemicznych), 
  • ekologia (elektrody do rozkładu tzw. „trudnych zanieczyszczeń” np. z zrzutów z fabryk farmaceutycznych, środków ochrony roślin), 
  • technika wojskowej, budowy maszyn (np. łożyska ślizgowe bezsmarowe, pracujące w trudnych warunkach techno klimatycznych), 
  • medycyna (np. jako szczelne i biozgodne pokrycia endoprotez).

Oferta badawcza dla przedsiębiorstw

Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów oferuje: 

  • Wykonywanie pokryć diamentowych na własnych lub powierzonych podłożach.
  • Wytwarzanie domieszkowanych elektrod nanodiamentowych na potrzeby elementów:

o   Detektory toksyn lub czujniki pracujące w trudnych warunkach chemicznych,

o   Biosensory do detekcji DNA, protein i enzymów.

o   Elektrody do rozkładu i mineralizacji niebezpiecznych i tzw. trudnych zanieczyszczeń (np. antybiotyków czy pestycydów).

o Struktury do monitorowania i zwalczania trudnych zanieczyszczeń chemicznych w farmacji, laboratoriach biomedycznych, zakładach spożywczych, gospodarstwach domowych (np. przydomowe oczyszczalnie ścieków)